PTMN       biuro@ptmn.pl       www.ptmn.pl

AKTUALNOŚCI SEKCJI PTMN

Z życia Sekcji PTMN

image
  • SEKCJA FIZYKI MEDYCZNEJ
Informacje i aktualności
  • SEKCJA FIZYKI MEDYCZNEJ

Stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie przygotowywania radiofarmaceutyków

      Opublikowane:12-03-2014 17:46:55

   

Szanowni Państwo,
Kierownicy placówek medycyny nuklearnej,

W Ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne ( Dz.U. 2008 nr 45 poz. 271
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 lutego 2008 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo farmaceutyczne), znajduje się zapis dotyczący sporządzania produktów radiofarmaceutycznych:

Rozdział 7 Apteki, Art. 86. ust. 3: W odniesieniu do aptek szpitalnych usługą farmaceutyczną jest również:
3a) sporządzanie produktów radiofarmaceutycznych na potrzeby udzielania świadczeń pacjentom danego podmiotu leczniczego;

Ustawowym zadaniem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego jest sprawowanie nadzoru nad realizowaniem zapisów Ustawy.

Wobec pojawiających się pytań, jakie uregulowania prawne mają zastosowanie w pracowniach przygotowujących radiofarmaceutyki na potrzeby pacjentów, w mieniu Zarządu Głównego przekazuję zalecenia Dobrej Praktyki Radiofarmaceutycznej, opisane w wytycznych EANM:
„GUIDELINES ON CURRENT GOOD RADIOPHARMACY PRACTICE (CGRPP) IN THE PREPARATION OF RADIOPHARMACEUTICALS” (http://www.eanm.org/publications/guidelines/gl_radioph_cgrpp.pdf),
dostępne również w wersji polskojęzycznej (Problemy Medycyny Nuklearnej 2008;22(44)).
Oba dokumenty w załączeniu.

Mam nadzieję, że udokumentowane stosowanie się do tych wytycznych będzie dobrym wyznacznikiem jakości radiofarmaceutyków przygotowywanych w placówkach służby zdrowia, do czasu wyjaśnienia formalnego statusu radiofarmaceuty jako osoby zwalniającej radiofarmaceutyki do stosowania.

Przewodnicząca Sekcji Radiofarmacji PTMN
dr hab. n. med. Renata Mikołajczak

Załącznik nr1  Załącznik nr2


   

<< Wstecz 1 2 3 4 5 6 7 Dalej >>

image
  • SEKCJA RADIOFARMACJI
Informacje i aktualności
  • SEKCJA RADIOFARMACJI

Kongres PTFM

      Opublikowane:24-04-2015 10:21:14

Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej zaprasza z okazji 50 lecia swojego istnienia na konferencję naukową, która odbędzie się w Warszawie w dniach 3-5 września bieżącego roku na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Szczegóły na stronie konferencji http://www.ptfm50lat.pl/

<< Wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej >>

image
  • SEKCJA TECHNIKÓW I PIELĘGNIAREK
Informacje i aktualności
  • SEKCJA TECHNIKÓW I PIELĘGNIAREK

Komunikat z Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Diagnostyka Radioizotopowa w Kardiologii"

      Opublikowane:05-12-2011 22:56:03

Drogie Koleżanki

Na Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Diagnostyka Radioizotopowa w Kardiologii”w dniach 18-20 listopada b.r. doszło do spotkania kadry pielęgniarskiej. Na spotkaniu przedstawiono działania jakie zostały podjęte na rzecz utworzenia kursu dla pielęgniarek pracujących w Medycynie Nuklearnej.

Ze względu na fakt, że nie wszystkie Panie mogły uczestniczyć w spotkaniu pozwalam sobie zdać sprawozdanie z postępów w tej sprawie.

Jak informowałam  w poprzednim komunikacie, wszystko zaczęło się  na Konferencji Naukowo-Szkoleniowej w Szklarskiej Porębie w czerwcu 2011r., od jednogłośnej decyzji o zorganizowaniu kursu. Powołano zespół roboczy, zebrano tematy i zagadnienia do planu szkolenia od obecnych na spotkaniu.

Propozycje tematów spływały także drogą e-mail od koleżanek z całej Polski. Za zaangażowanie w szczególności pragnę podziękować: Pani Agnieszce Twardy (PMN Tarnów), Pani Jolancie Pierścieniewskiej (OMN Zgierz) oraz koleżankom z Gliwic.

Dzięki wspólnej pracy, pod wpływem różnych faktów i zebranych informacji ustaliłyśmy, że stworzony zostanie kurs specjalistyczny dla pielęgniarek z zakresu Medycyny Nuklearnej, który ze względów prawnych, finansowych i organizacyjnych jest najbardziej odpowiednią formą kształcenia.

Równolegle, do zespołu roboczego dołączyła Pani Elżbieta Jakubczak (Centrum Onkologii Instytut Warszawa-Ursynów), która spełniając wszystkie wymogi prawne została, (jeszcze nieformalnie), wybrana na Kierownika Kursu.

Kolejnym kierunkiem działań było znalezienie drogi postępowania prawnego umożliwiającego utworzenie kursu. I tu,  dzięki życzliwości i ogromnej chęci pomocy Pań z Fundacji Rozwoju Pielęgniarstwa Polskiego i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych udało nam się dowiedzieć jakie poczynią kroki w tej sprawie. Przygotowany został prawidłowo sformułowany wniosek do Przewodniczącej Centrum KPPiP, który wraz z poparciem Krajowego Konsultanta ds. Medycyny Nuklearnej prof. L. Królickiego został przesłany do Centrum. 

W październiku nadeszła odpowiedź, że  Centrum jest nam przychylne, ale działania zmierzające do opracowania programu kursu specjalistycznego (ze względu na zmiany legislacyjne) mogą zostać rozpoczęte dopiero w roku 2012.

Z przygotowanymi z naszej strony propozycjami do tego programu, na razie cierpliwie czekamy na dalsze kroki ze strony Centrum, oczywiście cały czas „trzymając rękę na pulsie”. Tyle w sprawie kursu.

Na naszym ostatnim spotkaniu zadano pytanie o Certyfikaty z Konferencji Naukowo-Szkoleniowych, czy mogłyby być tytułowane:

Pani    …………… ukończyła kurs Pielęgniarki Medycyny Nuklearnej w zakresie…………,

a nie jak do tej pory kurs Technika MN.

Uzyskałam informację od Sekretarza PTMN, dr A. Kołodziejczyka, że pytanie jako oficjalne zostanie przedstawione Zarządowi PTMN podczas najbliższego posiedzenia.

Jeżeli mają Panie jeszcze jakieś uwagi lub spostrzeżenia odnośnie naszego kursu, serdecznie zapraszam do korespondencji  e-mail na adres:    amierzejewska@ikard.pl

Serdecznie pozdrawiam

Anna Mierzejewska

Zobacz również

Pismo z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych

    

<< Wstecz 1 2 3 4 5 6 Dalej >>