Walne Zebranie Członków PTMN
Działając zgodnie z postanowieniami Statutu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej (paragraf 27), Zarząd Główny PTMN uprzejmie zaprasza na Walne Zebranie Członków PTMN, które odbędzie się w dniu 27 maja 2022 (piątek) o godz. 16:30 w Białymstoku, w Hotelu Gołębiewski, ul. Pałacowa 7. Do udziału w zebraniu uprawnieni są tylko Członkowie o statusie Aktywny.
Informujemy, że w dniach 9-10 maja 2022 r. odbędzie się konferencja pt. „Nowe kierunki rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce”. Konferencja została objęta patronatem Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym. Część stacjonarna obrad będzie miała miejsce w hotelu Mercure w Poznaniu. Zastrzegamy sobie możliwość zmiany formy konferencji na tylko stacjonarną w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju. Zarząd Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej;
Pan(i)
W związku z docierającymi do nas informacjami o fakcie traktowania niektórych emaili wysyłanych z systemu ePTMN jako spamu prosimy o zapoznanie się z poniższą krótka instrukcją jak również przekazanie tej instrukcji dalej, kolegom i koleżankom z PTMN, których dotyka problem spamu.
Instrukcja dotyczy najbardziej polularnych programów pocztowych i platform Webmail.
Każdy z członków musi samodzielnie korzystając z poniższej krótkiej instrukcji zdefiniować właściwości swojej skrzynki email , bo każdy korzysta z innego programu pocztowego zainstalowanego na komputerze lub korzysta z poczty bezpośredniej Webmail.
Pobierz instrukcję w formacie *pdf
Pozdrawiam
Admin PTMN
W związku z docierającymi do nas informacjami o fakcie traktowania niektórych emaili wysyłanych z systemu ePTMN jako spamu prosimy o zapoznanie się z poniższą informacją jak również przekazanie tej informacji dalej, kolegom i koleżankom z PTMN, których dotyka problem spamu.
Osoby, które mają takie problemy prosimy o bezpośrednie przekazywanie informacji o zdarzeniach na adres admin@ptmn.pl z podaniem terminu zaistnienia oraz adresu email członka PTMN.
Inni członkowie PTMN, którzy mają taką wiedzę lub znają osoby, których dotyka problem spamu proszeni są również o wysyłanie zgłoszeń problemu na adres admin@ptmn.pl.
Informujemy, że poprzednio podjęliśmy szereg kroków w systemie ePTMN aby wyeliminować to zjawisko ale często jest ono poza zasięgiem naszych możliwości technicznych bowiem wielokrotnie jest to problem związany z ustawieniami parametrów systemu pocztowego użytkownika odbierającego emaile. Oczywiście będziemy analizować i szukać przyczyn zjawiska ,ale aby to zrobić musimy otrzymywać też informacje o zdarzeniach bezpośrednio od zainteresowanych osób.
1.
Sugerujemy, aby członkowie posiadający konta użytkownika w systemie ePTMN w swoich programach pocztowych (również Webmail) dodali adres email@ptmn.pl jako adres zaufany lub dodali całą domenę http://www.e.ptmn.pl do listy domen zaufanych.
Każdy z członków musi zrobić to samodzielnie, bo każdy korzysta z innego programu pocztowego zainstalowanego na komputerze lub korzysta z poczty bezpośredniej Webmail.
W Internecie są strony, które pokazują jak dokonać stosownych ustawień danego programu pocztowego czy danej strony Webmail. W najbliższym możliwym czasie postaramy się stworzyć i przekazać członkom krótką instrukcję dla najbardziej znanych programów pocztowych.
2.
Sugerujemy również aby każdy użytkownik ePTMN, który spotyka się z problemem nieotrzymywania emaili lub traktowania ich jako spam sprawdził poprawność swojego adresu email na koncie użytkownika ePTMN bo wielokrotnie system ePTMN otrzymuje zwroty emaili z informacją o nieistnieniu danego adresu email.
3
Problemem nieotrzymywania emaili może być również związany z przeciążeniem skrzynki pocztowej członka PTMN. Często wiadomości są odrzucane gdy przekroczony jest limit danych na koncie pocztowym. Sugerujemy ,aby użytkownicy ePTMN zwiększyli sobie pojemność skrzynki email lub okresowo czyścili emaile z folderów usunięte programu pocztowego czy Webmail lub też ustawili automatyczne okresowe kasowanie emaili usuniętych również z serwera IMAP czy SMTP
4
Problemem mogą też sprawiać bardzo mocne zapory i filtry ustawiane w domenach
szpitalnych czy instytucji gdzie członkowie PTMN mają konta email, które są podawane
jako emaile kontaktowe w systemie ePTMN. Tu konieczna jest komunikacja z
administratorem firmowym aby ustawił odpowiednie warunki i przepuszczał emaile z domeny www.eptmn.pl.
5
W celu umożliwienia otrzymywania informacji wysyłanych jako email z ePTMN przez wszystkich członków PTMN będziemy też publikować najważniejsze treści z wysyłanych emaili również na stronie aktualności serwisu głównego PTMN.
Szanowni Państwo, w ostatnich dniach pojawiło się wiele pytań, czy w Polsce należy przyjmować preparaty jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy w związku z wydarzeniami na Ukrainie.
Odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie NIE.
Poziom promieniowania w Polsce i w Europie nie uległ zwiększeniu.
Dlatego też Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Endokrynologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Polskie i Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej stoją na stanowisku, że:
1. profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy, tj. w ilościach miligramowych nie jest rekomendowane, ponieważ może ono wywołać niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu takie, jak :
– ryzyko wystąpienia objawów chorób autoimmunologicznych tarczycy – w przypadku jeśli będą to objawy nadczynności, może zwiększać to ryzyko nasilenia objawów niewydolności krążenia;
– preparaty takie, jak płyn Lugola mogą dodatkowo powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (podrażnienie błony śluzowej, bóle brzucha, biegunka);
– podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła;
– w przypadku objawów uogólnionej alergii na jod, mogą pojawić się także objawy ogólne (gorączka), a także objawy ze strony skóry (wysypka, świąd, trądzik jodowy);
– preparaty zawierające duże dawki jodku potasu są przeciwwskazane u kobiet ciężarnych i karmiących;
2. przyjmowanie preparatów jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy jest uzasadnione w przypadku osób przebywających na terenach skażenia promieniotwórczego jodem radioaktywnym, w bezpośrednim pobliżu miejsca wypadku jądrowego.
Przyjmowanie preparatów jodu przez inne osoby może okazać się także niezbędne, jeśli warunki pogodowe (prądy powietrzne, wiatry, opady atmosferyczne) spowodują rozprzestrzenianie się skażenia promieniotwórczego.
W naszym kraju prowadzony jest ciągły monitoring poziomu promieniowania w atmosferze, – przez Państwową Agencję Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Wyniki monitoringu oraz komunikaty dotyczące zagrożenia radiacyjnego dostępne są na stronach internetowych. W Polsce przygotowane są odpowiednie rezerwy tabletek jodku potasu (zawierające jod w ilościach miligramowych, np. a 100 mg), które zostaną udostępnione, w razie zagrożenia.
Prof. dr hab. n med. Beata Kos-Kudła
Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego
Prof. dr hab. n med. Jolanta Kunikowska
Prezes Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej
Prof. dr hab. n med. Andrzej Lewiński
Konsultant krajowy w zakresie endokrynologii
Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Onkologicznej
Prof. dr hab. n med. Leszek Królicki
Konsultant krajowy w zakresie medycyny nuklearnej
Prof. dr hab. n. med. Anhelli Syrenicz
Prezes Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego